Dziś znanych jest około 40 pozycji biograficzno-hagiograficznych poświęconych postaci bł. Michała Giedroycia. Najstarsza pochodzi z 1544 roku. W roku 1521 w związku z szerzącym się kultem po raz pierwszy otwarto jego grób, a w roku 1624 roku sufragan krakowski Tomasz Oborski z polecenia ordynariusza biskupa Marcina Szyszkowskiego dokonał aktu podniesienia jego relikwii („sublevatio ossium”). Zabrakło jednak aktu Stolicy Apostolskiej, zezwalającej na oficjalne składanie mu czci. Mimo to kult Michała Giedroycia trwał nieprzerwanie.
Dopiero jednak Ks. Wacław Świerzawski, rektor kościoła św. Marka, po wiekach wydobył postać bł. Michała i podjął ponowne starania o jego beatyfikację, nowennę lat, a potem miesięcy, organizując sympozja, jubileuszowe obchody 500-lecia jego śmierci i nieustannie przybliżając jego sylwetkę wiernym.
W dniu 12 maja 1985 r. w słynnej procesji z Wawelu na Skałkę, po raz pierwszy w jej historii, za relikwiami św. Wojciecha i św. Stanisława niesione były także relikwie błogosławionego Michała, przybrane biało-czerwonymi kwiatami. Miało to swoistą, historyczną wymowę w przededniu innej rocznicy: 600-lecia przyjęcia chrześcijaństwa przez Naród Litewski. W kościele św. Marka założono też księgę łask otrzymywanych za pośrednictwem Błogosławionego.
24 kwietnia 1998 roku nastąpiło zamknięcie procesu informacyjnego na szczeblu diecezjalnym w sprawie zatwierdzenia kultu bł. Michała Giedroycia, czego dokonał kard. Franciszek Macharski w czasie uroczystej Mszy świętej u grobu Błogosławionego w kościele św. Marka.
8 listopada 2018 r. papież Franciszek wydał zgodę na ogłoszenie dekretu o heroiczności cnót i potwierdzenia “kultu od niepamiętnych czasów”, czyli tzw. beatyfikacji równoważnej Sługi Bożego Michała Giedroycia. Konsekwencją było wpisanie błogosławionego Michała Giedroycia do kalendarza liturgicznego i zgoda na oddawanie mu czci w miejscach z nim związanych (jego wspomnienie Kościół obchodzi 4 czerwca).
8 czerwca 2019 r. odbyło się w Bazylice Mariackiej wielkie dziękczynienie za beatyfikację bł. Michała Giedroycia przy licznym udziale gości i wiernych z kraju i zagranicy. A w dniach 21-23 czerwca 2019 r. odbyło się dziękczynienie za jego beatyfikację na Litwie, z udziałem Episkopatu Litwy, biskupów polskich, w tym Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego, i licznych wiernych.
Kult Bł. Michała szerzy się w Polsce, na Litwie i za dalszą granicą. Jego relikwie znalazły się już w wielu kościołach. Staje się on szczególnym patronem zakrystianów oraz osób chorych i niepełnosprawnych. W kościele św. Marka w każdy II piątek miesiąca odprawiane są Msze św. z prośbą o kanonizację bł. Michała, o 12.30 z odczytaniem próśb zanoszonych za jego wstawiennictwem, o 18.30 z indywidualnym błogosławieństwem jego relikwiami.
Jego krakowscy czciciele spotykają się w naszym kościele w każdy II piątek miesiąca na Mszy świętej o godz. 12.30 (Msza z odczytaniem próśb zanoszonych za wstawiennictwem bł. Michała) oraz o 18.30 z indywidualnym błogosławieństwem relikwiami Błogosławionego i modlą się o jego kanonizację. Ufając Bożej dobroci, możemy się jej więc spodziewać.
Poniżej zamieszczamy galerię obrazów i pamiątek związanych z bł. Michałem z kościoła św. Marka oraz wizerunki bł. Michała z innych kościołów i kaplic w Polsce oraz za granicą.