Dziś miało miejsce w naszym kościele niezwykłe wydarzenie. Odwiedziła nas grupa kilkudziesięciu żołnierzy NATO, stacjonujących w Polsce, by zapoznać się bliżej z postacią bł. Michała Giedroycia. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego od kilku lat projektu Zwiastun – to pionierski projekt Polskiej Fundacji Narodowej, realizowany we współpracy z Batalionową Grupą Bojową NATO, w skład której wchodzą Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni. Celem projektu jest promocja wizerunku Rzeczpospolitej Polskiej, wiedzy i postaw patriotycznych oraz budowanie pozytywnej świadomości na temat Polski wśród żołnierzy NATO. W ramach projektu zorganizowano już ponad 30 wyjazdów edukacyjnych do miejsc, które są ważne dla historii naszego kraju. Żołnierze odwiedzili w Warszawie m.in.: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego i Zamek Królewski, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego; dalej – Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Zamek na Wawelu, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Kompleks Riese w Górach Sowich, Panoramę Racławicką we Wrocławiu, Podziemne Miasto Osówka – miejsce pracy przymusowej więźniów filii obozu Gross Rosen, Muzeum Marynarki Wojennej i ORP Błyskawica w Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Zamek w Książu i wiele innych. Uczestniczyli także w Biegu Niepodległości i Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. Tym razem żołnierze odwiedzili Muzeum w Auschwitz, Cmentarz Rakowicki z kwaterą żołnierzy brytyjskich i grobem rodziców św. Jana Pawła II oraz nasz kościół. W planach mają jeszcze zwiedzanie Starego Miasta, dzielnicy Kazimierz, Wadowic, Zamka królewskiego i Katedry na Wawelu oraz Kopalni soli w Wieliczce. Żołnierzom towarzyszył o. Marek Adam Dettlaff, franciszkanin z Wilna, oraz p. Regina Karpowicz, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Rzeczypospolitej Trojga Narodów, który dzięki dofinansowaniu przez Polską Fundację Narodową prowadzi ten edukacyjny projekt.
Gości przywitał ks. Andrzej Wójcik, rektor naszego kościoła.Poprowadził też po angielsku całe spotkanie. Mówił o czterech postaciach – o bł. Michale Giedroyciu, św. Jadwidze Królowej, o królu Janie III Sobieskim, który pokonał armię Imperium Osmańskiego pod Wiedniem, i o Tadeuszu Kościuszce, walczącym “za wolność naszą i waszą” w Ameryce. Wskazał na wiarę bł. Michała, która – pomimo jego ograniczeń – uczyniła z niego prawdziwego mocarza duchowego, wielkiego orędownika i cudotwórcę, i na strzemię pokonanego w walce obronnej pod Wiedniem wezyra Kara Mustafy, które jako wotum dziękczynne złożył Sobieski pod Czarnym Krucyfiksem na Wawelu. Bo – jak powiedział ks. Andrzej – Krzyż jest źródłem mocy. Na nim Chrystus pokonał ludzką niesprawiedliwość i grzech, kochając do końca, a potem zmartwychwstając. To apel do nas, byśmy byli ludźmi wiary, którzy wiedzą, gdzie jest prawdziwe źródło mocy i o jaką walkę chodzi.
Potem s. Marzena, jadwiżanka, powiedziała świadectwo, mówiąc o drodze do wiary i chrztu i o towarzyszeniu osobom dorosłym właśnie w tym miejscu (pod patronatem św. Jadwigi Królowej – matki Chrztu Litwy – i bł. Michała Giedroycia) w drodze do przyjęcia sakramentów inicjacji, w tej niezwykłej przygodzie poznawania Chrystusa, który jest naprawdę żywy i OBECNY.
Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z tego wydarzenia.