Relikwie bł. Michała Giedroycia w kościele franciszkanów w Wilnie

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wilnie odbyło się w minioną niedzielę uroczyste wprowadzenie relikwii błogosławionego Michała Giedroycia i konsekracja nowego ołtarza.

Relikwie Bł. Michała Giedroycia w WilnieMinął prawie rok odkąd papież wydał dekret mianujący litewskiego księcia do grona błogosławionych. W czerwcu uroczystości dziękczynne odbyły się w Krakowie, mieście wiecznego spoczynku Giedroycia i w Widzieniszkach (rejon malacki), gdzie od wieków trwał jego kult. Przy okazji beatyfikacji franciszkanie poprosili o relikwie bł. Michała i zaplanowali, że jeden z ołtarzy będzie przeznaczony właśnie dla niego.

Razem z metropolitą wileńskim abp. Gintarasem Grušasem Mszę św. celebrowali pracujący w Wilnie zakonnicy – o. Marek Adam Dettlaff i o. Józef Makarczyk, o. Sławomir Skwarczek posługiwał w konfesjonale oraz franciszkanie reprezentujący władze zakonu i prowincji: wikariusz generalny franciszkanów z Rzymu o. Jan Maciejowski, oraz pochodzący ze Słowacji o. Tomáš Lesňák, jego asystent ds. spraw zakonu w Europie Środkowo-Wschodniej, sekretarz prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego w Polsce (Gdańsk) o. Grzegorz Kordek; gwardian klasztoru i rektor kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku o. Tomasz Jank.

Na uroczystości przybyli też kapłani z Polski – ks. Andrzej Wójcik, rektor kościoła św. Marka w Krakowie oraz ks. Stanisław Koczwara, a także z Białorusi – ks. Paweł Giedroyć, który umieścił relikwie w ołtarzu. O wstawiennictwo bł. Michała w sprawach renowacji świątyni modlił się także proboszcz kościoła św. Rafała Archanioła w Wilnie – ks. Mirosław Grabowski.

W niedzielnej uroczystości uczestniczyły siostry, które przybyły z Krakowa: przełożona generalna s. Marzena Władowska, s. Marta Łopion, koordynatorka Ośrodka Katechumenalnego w Krakowie oraz pochodząca z Wilna s. Anna Sudujko, sekretarka generalna zgromadzenia. Siostry często odwiedzają franciszkanów w Wilnie. Kilkakrotnie w ubiegłym roku w klasztorze franciszkańskim były organizowane konferencje nt. życia i działalności św. Jadwigi Królowej i bł. Michała Giedroycia.

Papież Franciszek nazwał Michała Giedroycia przykładem pokory i ewangelicznej miłości. Ojciec Święty wyraził również nadzieję, że kult błogosławionego zachęci Polaków i Litwinów do wzmacniania wspólnej więzi.

Źródło: „Tygodnik Wileńszczyzny”