Kościół stacyjny św. Marka w Krakowie

–  Ilekroć człowiek zamyka się w sobie, odrzucając Chrystusa, skazuje się na ciemność – mówił abp Marek Jędraszewski w kościele stacyjnym św. Marka w Krakowie. Metropolitę krakowskiego przywitał rektor świątyni, ks. dr Andrzej Wójcik. Przywołał słowa, które według tradycji usłyszał od Jezusa w kościele św. Marka bł. Michał Giedroyć: „Bądź wierny aż do śmierci, a dam Ci koronę życia”. Wyraził swą wdzięczność za to, że wierni mogą spotkać się ze swym pasterzem przy tym samym ołtarzu, przy którym służył bł. Michał Giedroyć.

Chrystus jedyną światłością świata. Kościół stacyjny św. Marka w KrakowieW swojej homilii arcybiskup przywołał słowa Jezusa: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”. Stwierdził, że Chrystus jest jedyną prawdą, za którą na przestrzeni dziejów podążają święci, którymi chlubi się Kościół.

Arcybiskup wskazał, że kolejnym kościołem stacyjnym w Rzymie jest Bazylika św. Chryzogona, znajdująca się w dzielnicy pierwszych chrześcijan. Przywołał historię życia św. Chryzogona, który jako biskup został aresztowany i stracony.

Metropolita przypomniał także postać św. Anastazji, która została przymuszona do ślubu z poganinem, a mimo to pozostała zawsze wierna Bogu i służyła chrześcijanom. Była uczennicą św. Chryzogona, zmarła śmiercią męczeńską. Arcybiskup stwierdził, że ci święci męczennicy szli za Chrystusem, który był dla nich światłością świata.
– Nie chodzili w ciemnościach, bo mieli światło życia – dodał.

Zauważył, że XVIII wiek to okres w historii Europy, gdy człowiek uznał, że to jego rozum jest światłością świata. Metropolita przypomniał słowa św. Jana Pawła II który mówił, że XX wiek stał się na powrót wiekiem męczenników.
– Totalitaryzmy, które nękały ludzkość narodziły się z pychy i zarozumialstwa ludzkiego umysłu. Współcześnie ludzki rozum zamyka się na światłość Chrystusa i zaprzecza podstawowym prawdom, prowadzi to ludzkość do ciemności.

Metropolita przypomniał, że przeżywany obecnie okres Wielkiego Postu ma zbliżyć wiernych do wspólnego przeżywania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Należy w tym czasie uświadomić sobie jak bardzo Bóg umiłował człowieka. Arcybiskup podkreślił, że każdy wierzący powinien trwać przy Jezusie, by dać przenikać się Jego światłem.

W najbliższy piątek 12 kwietnia w kościele rektoralnym św. Marka odbędzie się kolejne z cyklu comiesięcznych spotkań z bł. Michałem Giedroyciem w ramach duchowych przygotowań do zaplanowanego na 8 czerwca dziękczynienia za beatyfikację patrona zakrystianów. SZCZEGÓŁY TU.

Biuro prasowe AK

Justyna Tyrka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video: Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska