Biskupi litewcy o Bł. Michale

– Błogosławiony Michał Giedroyć jest ważny również dla Kościoła na Litwie. Łączy Kościół i ludzi. Jego życie i duchowość są bardzo aktualne w naszych czasach – powiedział w rozmowie z biurem prasowym archidiecezji krakowskiej biskup diecezjalny koszedarski z metropolii wileńskiej, Jonas Ivanauskas, podczas wizyty w domu arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Wcześniej litewski hierarcha odwiedził kościół św. Marka w Krakowie, gdzie w XV wieku jako zakrystian posługiwał błogosławiony Michał Giedroyć. Wizyta była związana z przygotowaniami do czerwcowego dziękczynienia za beatyfikację Giedroycia.

Biskup Jonas Ivanauskas przekazał serdeczne pozdrowienia dla Kościoła w Polsce, a szczególnie dla Kościoła krakowskiego wraz z jego pasterzem, arcybiskupem Markiem Jędraszewskim, duchowieństwem i siostrami Świętej Jadwigi, zaangażowanymi zarówno w proces beatyfikacyjny, jak i w rozwój kultu Błogosławionego. Biskup podkreślił, jak wielkim darem dla Kościoła polskiego i litewskiego, jest beatyfikacja Michała Giedroycia, który na Litwie czczony jest nieprzerwanie od XV wieku.

Wyraził również swą wdzięczność arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu za zaproszenie wszystkich litewskich biskupów na archidiecezjalne uroczystości dziękczynne za beatyfikację Michała Giedroycia, planowane na 8 czerwca 2019 w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Potwierdził udział w tym wydarzeniu litewskich biskupów, duchownych oraz wiernych.

Zdaniem biskupa Ivanauskasa, błogosławiony Michał Giedroyć może być bardzo bliski i potrzebny współczesnemu Kościołowi. Wypływająca z ideologii świętego Augustyna duchowość, którą w swoim życiu realizował błogosławiony, jest nadal aktualna. Wierni, tak jak on, powinni umacniać swą relację z Bogiem poprzez kontemplację Męki oraz Zmartwychwstania Chrystusa. Postać błogosławionego jest bliska wierzącym również ze względu na posługę jakiej się podejmował – zakrystiana.
– Błogosławiony Michał przez swoją posługę jest opiekunem wszystkich ludzi, którzy pracują w Kościele. Tak dużo ludzi, również świeckich podejmuje pracę w Kościele: w mediach, poprzez katechezy, oazy, pielgrzymki, nabożeństwa, grupy modlitewne. Są ludzie, którzy podejmują prace w Kościele a których nie widać.- podkreślił biskup.

– Współczesność jest pełna różnych wyzwań i to dzięki świadectwu świętych zbliżamy się do Boga: – Ci święci ludzie kierują nasze oczy do Pana Jezusa, do świętej Ewangelii i uczą nas życia według niej – stwierdził.

Na Litwie miejscami szczególnie związanymi z błogosławionym Michałem Giedroyciem są Widziniszki oraz Giedrojcie. W jednej z tych miejscowości prawdopodobnie urodził się błogosławiony. Jego rodzina ufundowała klasztor w Widziniszkach. Teraz znajduje się tam ołtarz i kaplica z wizerunkiem błogosławionego. W kościele parafialnym w Giedrojciach znajduje się ołtarz boczny, który jest mu poświęcony. Czwartego dnia każdego miesiąca odbywa się tam Msza Święta oraz modlitwa za wstawiennictwem błogosławionego Michała. Jego kult w tych miejscowościach przez wieki pozostaje żywy. Trwają tam teraz intensywne przygotowania do litewskich uroczystości dziękczynnych, także zaplanowanych na czerwiec

W związku z dziękczynieniem za dar beatyfikacji błogosławionego Michała Giedroycia, biskupi litewscy zapraszają wszystkich pielgrzymów z Polski na uroczystą Mszę Świętą w Widziniszkach, która odbędzie się 22 czerwca o godzinie 12:00. Swoją obecność na tej Liturgii potwierdzili arcybiskup Marek Jędraszewski oraz Nuncjusz Apostolski na Litwie.
– Myślę, że to będzie dzień, gdy Niebo będzie blisko Ziemi, dlatego wszystkich serdecznie zapraszam. – powiedział biskup.

Justyna Tyrka, Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Fot.: Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video: Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska