Odzyskany franciszkański klasztor w Wilnie i… powrót Michała Giedroycia na Litwę

Do Wilna wyruszyła delegacja sióstr jadwiżanek z Krakowa, reprezentująca również wspólnotę kościoła św. Marka, na uroczystość poświęcenia odzyskanego po 77 latach klasztoru franciszkanów w Wilnie przy kościele Wniebowzięcia NMP. Przypuszczalnie jest to pierwszy lub jeden z pierwszych kościołów na Litwie, najpierw gotycki, potem barokowy. Aktualnie po latach zniszczeń trwa renowacja.

Uroczystość odbyła się w niedzielę 27 sierpnia 2017 r. o godz. 15.00. Eucharystii przewodniczył Arcybiskup diecezji wileńskiej Gintaras Grušas, w koncelebrze z dwoma innymi biskupami, generałem franciszkanów z Rzymu oraz o. prowincjałem z Gdańska. W liturgii uczestniczyło wielu zakonników z zagranicy, nawet z Afryki, kapłanów lokalnych, przedstawicieli władz litewskich oraz bardzo liczni wierni narodowości polskiej i litewskiej. Wspólnotę jadwiżanek reprezentowały: s. Adelajda Sielepin i s. Anna Sudujko CHR.

Po Eucharystii miało miejsce uroczyste poświęcenie klasztoru, wszystkich jego budynków, a potem agapa.

Dzięki uprzejmości O. Marka Dettlaffa, gwardiana klasztoru, który już trzecią kadencję wytrwale i twórczo przewodzi parafii i strzeże duchowego dziedzictwa tego miejsca, siostry zostały przedstawione Arcybiskupowi Wilna i miały okazję nie tylko pogratulować mu niedawnej beatyfikacji litewskiego biskupa Teofilusa Matulionisa, ale i wręczyć mu Positio causae Michała Giedroycia. W tak ważnym momencie, oficjalnego powrotu franciszkanów do własnego klasztoru, Michał Giedroyć mógł znowu pojawić się w rozmowie i w księdze Positio, tak jak wcześniej, w 1435 roku, był oficjalnym świadkiem darowizny Radziwiłłów na rzecz tego właśnie franciszkańskiego klasztoru.

Przy okazji tego wydarzenia podjęto decyzję o kontynuacji rekolekcji z cyklu „Spotkania z Michałem Giedroyciem”, rozpoczętych w Wilnie przed Adwentem 2015 roku.

Filmiki z internetu:

Informacja na stronie franciszkańskiej TUTAJ.

Informacja na stronie wilnoteki TUTAJ.

Galeria nasza z tego wydarzenia: