Obchody 600-lecia urodzin bł. Michała w Widzieniszkach na Litwie z udziałem Episkopatu Litwy

9 maja odbyła się pielgrzymka szlakiem bł. Michała, a w nocy z 9/10 maja w kościele w Widzieniszkach było nocne czuwanie.

Punktem centralnym obchodów jubileuszowych była uroczysta Eucharystia o godz. 15.00, sprawowana 10 maja przez wszystkich biskupów Litwy, wraz z nuncjuszem apostolskim na Litwie Abp Georgem Gänsweinem, bp. Romualdem Kamińskim z Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Komisji Episkopatu Polski ds. współpracy polsko-litewskiej, oraz z wieloma kapłanami z Litwy. Z Krakowa przybyli na uroczystości – ks. Andrzej Wójcik, rektor kościoła św. Marka w Krakowie, a zarazem kustosz jego grobu, oraz siostry jadwiżanki, z Matką generalną – s. Moniką Budytą CHR.

Przed Eucharystią wierni, którzy przybyli tu z całej Litwy, mieli możliwość wysłuchania kilku konferencji o bł. Michale, o jego życiu, wizerunkach kultu na Litwie i o jego świętości, która wciąż promieniuje, inspirując do ewangelicznego życia.

Homilię wygłosił bp. Jonas Ivanauskas, wielki czciciel bł. Michała Giedroycia, słowo do wiernych skierował także nuncjusz apostolski Abp Georg Ganswein oraz bp. Romuald Kamiński. Dary do ołtarza nieśli – przedstawiciel zakrystianów, nestor rodu Giedroyciów z Wielkiej Brytanii – Michael Giedroyć oraz siostra jadwiżanka. Na zakończenie Mszy były poświęcone odznaki-medale Michałowe dla zasłużonych wiernych, zwłaszcza tych, którzy w parafiach przez wiele spełniają ciche posługi – zakrystianie, kościelni, organiści, katecheci i in. Przekazano te odnaki ordynariuszom, by wręczyli je uroczyście zasłużonym parafianom.

Warto dodać, że te Michałowe uroczystości zostały zorganizowane i pomyślane jako centralne obchody jubileuszowego roku 2025 na Litwie, a kościół parafialny w Widzieniszkach stał się na ten rok jednym z kościołów jubileuszowych. Nie jest to ani katedra, ani bazylika, ale po prostu kościół, będący małym sanktuarium bł. Michała na Litwie, gdzie pielgrzymi nieprzerwanie przez wieki – pomimo zakazów carskich, a potem prześladowań w czasach sowieckich, wciąż przychodzili do Michała, będąc pewnymi jego potężnego wstawiennictwa.

Po Eucharystii był  czas na agapę, na koncert, spotkania, rozmowy i wspólne świętowanie. Uroczystości zostały przygotowane w sposób bardzo piękny i dostojny. Wiara zaś naszych braci – Litwinów i przeżywany przez nich kult bł. Michała może być dla nas inspiracją, może także nas ewangelicznie zawstydzać.

W Muzeum, znajdującym się w byłym klasztorze białych augustianów obok kościoła w Widzieniszkach, została zorganizowana nowa wystawa poświęcona bł. Michała z licznymi eksponatami – obrazami, rzeźbami, figurami, rękodziełem artystycznym, więc wierni mogli również nawiedzić to miejsce.

Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia.